Figura św. Jana Nepomucena stoi na skraju parku, w przybliżeniu od 1725 roku. Według akt wizytacyjnych władzy duchownej, wspomniane jest, że od roku 1715 stał obok kościoła pod wezwaniem św. Michała, drugi kościół - kaplica pod wezwaniem św. Małgorzaty, a po jego spaleniu postawiono krzyż, a następnie w miejsce krzyża figurę św. Jana Nepomucena. Po wybudowaniu w 1841r nowego kościoła - obecnego murowanego, św. Jan Nepomucen został sam, a przy nim grobowiec gen. Antoniego Kosińskiego i jego żony Adelajdy. W tym miejscu organizowane są uroczystości religijno - patriotyczne. Przez pewien czas praktykowano odprawianie mszy świętej na zakończenie procesji Bożego Ciała. W tym miejscu zaplanowano rozpoczęcie obchodów 750 - lecia Targowej Górki.
Kim był św. Jan Nepomucen? Był dostojnikiem kościelnym Czech. Nazwa jego wywodzi się od miejscowości, w której przyszedł na świat. Nazwa brzmiała pierwotnie "Pomuk", a później "Nepomuk". Dlatego też Jan był nazywany - na przemian - raz Janem z Pomuku, a raz Janem z Nepomuku, wreszcie Janem Nepomucenem. Data urodzin św. Jana Nepomucena jest nieznana. Przez całe swoje kapłańskie życie związany był z Pragą, gdzie doszedł do godności Wikariusza Generalnego.
Zginął, podobnie jak nasz ksiądz Jerzy Popiełuszko, w odmętach rzeki Wełtawy, utopiony przez oprawców króla Wacława IV.
Zanim wrzucono go do rzeki, król własnoręcznie przypalał mu łuczywem boki, a działo się to 20 marca 1393roku. Można stwierdzić, że męczeńska śmierć przyniosła Janowi wieczny odpoczynek i chwałę ołtarzy.
Austriacki historyk sztuki Aldemar Schiffkorn napisał niedawno: " Tam gdzie stoją posągi Jana Nepomucena, tam jest Europa Środkowa".
W naszym kraju spotykamy często figury św. Jana Nepomucena, szczególnie przy drogach, w pobliżu rzek i na mostach - jako patrona mającego nas chronić przed powodzią.
Grobowiec, w którym spoczywa św. Jan Nepomucen znajduje się w Katedrze św. Wita w Pradze.
Mieczysław Chęciński
Józef Onoszko
MATERIAŁY ŹRÓDŁOWE:
1."Wielcy ludzie kościoła" Andrzej Babuchowski Jan Nepomucen wydawnictwo WAM Kraków - 2007r
2. Własne przeżycia