Spory o dominację w Europie w XIX wieku doprowadzały do licznych wojen. Jedna z poważniejszych spowodowana przez państwo pruskie i inne państwa niemieckie dotyczyła osadzenia na tronie hiszpańskim pruskiego księcia – Leopolda von Hohenzollern-Sigmaringen. Francuzi byli niestety niesłusznie przekonani o swej sile i sprowokowani wypowiedzieli wojnę Prusom. Po uderzeniu wojsk pruskich 19 lipca 1870 Francuzi bronili się dość długo bo do 10 maja 1871 r., jednak ulegli. Zapłacili olbrzymią cenę za klęskę a mianowicie odszkodowanie w złocie, ustanowienie republiki w miejsce monarchii i stratę terytorium jakim była Alzacja z Lotaryngią.
Prusy zdobywały terytoria zaborczą siłą i przemocą. Należy wspomnieć również, że terytorium leżące przy Danii, Szlezwik - Holsztyn, również zaanektowano poprzednio wspólnie z Austrią w wyniku wojny w 1864 r. Oczywiście szybko Austrię z układu wyeliminowano przez wojnę w 1866 r. i przy okazji uzyskano olbrzymią kontrybucję.
Niestety, ponieważ my, Wielkopolanie, byliśmy poddanymi króla pruskiego (wówczas Wilhelma I), to musieliśmy brać udział w tych wojnach, ponosząc przy okazji straty. Nie o swoje walczyliśmy.
Na szczęście jest tak zwana sprawiedliwość dziejowa. Zarówno ukradziona w wyniku rozbiorów Polsce Wielkopolska jak i Alzacja z Lotaryngią odzyskały wolność wyzwalając się z niemieckiego jarzma. To właśnie na spotkaniu w dniu 28 stycznia tego roku pokazałem, czego dotyczyły ruchy wyzwoleńcze Francuzów i Polaków. Na załączonym zdjęciu kolorem czerwonym zaznaczono obszary Alzacji z Lotaryngią i Wielkopolski (Posen).
Lista poszkodowanych w wojnie francusko - pruskiej 1870/1871.