Minęła właśnie 99 rocznica Powstania Wielkopolskiego. Wspominając z tej okazji naszych nekielskich powstańców, należy także przywołać pamięć o tych, którzy bezpośrednio nie wywodzili się z Nekli i okolicy, a mieli styczność z naszymi ochotnikami. Takim przykładem jest Paweł Kolańczyk. Los sprawił, że został w pewnym momencie dowódcą połączonych kompanii nekielskiej i samoklęskiej. Nowej kompanii nadano wówczas nazwę 4. Kompania Poznańska, gdyż likwidowano nazwy wywodzące się od nazwisk dowódców lub od miejscowości. Wkrótce, w pierwszej połowie marca 1919 r., 4. Kompania Poznańska została włączona w struktury 4. Pułku Strzelców Wielkopolskich. W późniejszym okresie, wobec ujednolicenia nazw z całym krajem, pułk zmienił z kolei nazwę na 58. Pułk Piechoty, a nasi powstańcy to żołnierze włączeni do 9, 10 i 11 Kompanii tego pułku.
Paweł Leon Kolańczyk (1895 - 1973)
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt
Wspomnienia o Powstańcach Wielkopolskich
Paweł Leon Kolańczyk (1895 - 1973)
Urodził się w dniu 15.05. 1895 r. w Wieszkach - Leśniczówce gmina Nakło jako syn leśniczego z Wieszek Jana i Michaliny z domu Nowak. Pobrany do służby wojskowej służył w Armii Niemieckiej. Od dnia 6.01.1919 r., po powrocie z frontu wschodniego, zorganizował mieszkającą w okolicy młodzież w oddział powstańczy. Został jego dowódcą. Nazwał oddział Kompanią Samoklęski.
Po zamontowaniu ciężkiego karabinu maszynowego na wozie oddział prowadził typową wypadową walkę partyzancką. Po napotkaniu nieprzyjaciela nawiązywał walkę, a następnie wycofywał się w lasy. Walki toczyły się w okolicach wsi Paterek, Tur, Rynarzewo, Godzimierz i Łochowo.
Nekielsko - Strzałkowska Kompania Zdzisława Beutlera zwana też 4. Kompanią Poznańską, w marcu 1919 r. połączyła się z Kompanią Samoklęski Pawła Kolańczyka w jeden większy oddział. Było to konieczne, gdyż część powstańców wtedy wróciła do domów. Paweł Kolańczyk przejął dowództwo. Mianowany został do stopnia podporucznika. Jego celem było zorganizowanie etatowej kompanii. Po jej organizacji kompania ta jako 9. Kompania weszła w skład III Batalionu 4. Pułku Strzelców Wlkp. Pułkiem wówczas dowodził major z Armii Austriackiej Oskar Brezanyi.
Po powstaniu mieszkał w Państwowym Leśnictwie Strzelce - Leśniczówka Wielkie Strzelce poczta Kotomierz powiat Bydgoszcz [Kotomierz – wieś w Polsce, położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Dobrcz].
Zmarł w dniu 25.10.1973 r. i został pochowany w grobie rodzinnym na Cmentarzu Najświętszego Serca Jezusowego w Bydgoszczy.
Michał Pawełczyk