7 stycznia w 85 Rocznicę Powstania Wielkopolskiego odbył się w Nekli uroczysty capstrzyk z udziałem Kompanii Honorowej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Tego samego dnia swój Jubileusz 55 – lecia obchodzi Koło Łowieckie Lis.
11 stycznia w XII Finale WOŚP zebrano 8 143,63 zł.
W marcu 2004 roku w wyniku zmian administracyjnych w kościele, parafia Nekla przeszła z archidiecezji poznańskiej do archidiecezji gnieźnieńskiej. Parafia została włączona do dekanatu Września I.
01.05 wejście Polski do struktury Unii Europejskiej.
W dniu 1 maja z nekielskiego rynku startuje I Unijny Rajd Syren i Warszaw do Berlina. W rajdzie biorą udział załogi z całej Polski: Kołobrzegu, Krakowa, Warszawy, Leszna, Wrocławia, Przemyśla, Torunia, Częstochowy, Łodzi i wielu innych miast, ogółem 29 samochodów marki Syrena i Warszawa.
Podczas XXI Jarmarku Różności 12 wolontariuszy zrzeszonych w Społecznym Komitecie „Pomoc dla Piotra”, zbierało pieniądze na dofinansowanie windy dla 21 letniego Piotra.
21 maja w Nekli gości minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciech Olejniczak.
29 maja Orkiestra Dęta NOK zajmuje I miejsce w Show Marszowym na IV Międzynarodowych Mistrzostwach Amatorskich Orkiestr Dętych w Szamocinie. W dniach 19 – 20 czerwca bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Czechach.
Nekla staje się stolicą syren. W czerwcu ich ilość wynosi 29 aut w mieście a niebawem będzie ich o 6 więcej. 23 – 25 lipca nekielskie syreny biorą udział w I Rajdo – Zlocie w Krakowie.
W lipcu gościmy w Nekli grupę młodzieży z Kazachstanu.
31 lipca Neklę odwiedzają załogi III Europejskiego Zlotu Motocyklowego. W pokazie na nekielskim rynku bierze udział 150 maszyn.
Krzysztof Jagieła zwycięzcą sierpniowej edycji plebiscytu „Bezpieczna Wielkopolska”. Komisariat otrzymuje komputer.
Recital Krystyny Giżowskiej podczas Dożynek Miejsko – Gminnych zgromadzona publiczność przyjęła bardzo ciepło i życzliwie.
24 sierpnia powołano Społeczny Komitet Renowacji Cmentarzy Olęderskich pod przewodnictwem inicjatora uporządkowania zdewastowanych cmentarzy Jerzego Osypiuka. Komitet swój początek tworzenia ma 22 kwietnia podczas wizyty abp Henryka Muszyńskiego w Nekli.
Od września ulega likwidacji filia Wydziału Komunikacji w Nekli.
18 listopada przyjęto Plan Rozwoju Lokalnego dla Gminy Nekla.
Na ulicy Sienkiewicza ułożono dywanik asfaltowy o długości 539 mb.
22 listopada Sąd Rejonowy w Poznaniu zarejestrował Nekielskie Stowarzyszenie Pracodawców. Prezesem zostaje Gedeon Czwajda.
Rada Wierzycieli Firmy „Mediplast” podejmuje uchwałę o sprzedaży przedsiębiorstwa w całości za cenę 10 mln zł.
Koło Diabetyków w Nekli obchodzi Jubileusz 5 – lecia.
Od grudnia Przegląd Nekielski ukazuje się w nowej formie graficznej. Wysiłkiem pracowników Urzędu Miasta i Gminy opracowano Gminny Program Ochrony Środowiska. Po raz pierwszy przeprowadzono zabiegi ochronne na kasztanowcach rosnących w parku i na alei do Starczanowa.
Odnowiono elewację budynku Urzędu.
Wyposażono w sprzęt sportowy siłownię w hali sportowej.
Z inicjatywy burmistrza Mariana Balickiego od 8 grudnia wydawane są bezpłatne posiłki w postaci zupy dla najbardziej potrzebujących ok. 60 porcji.
W grudniu powołano Społeczny Komitet Obchodów 600 – lecia Nekli.
Szachiści UKS „Płomyk” startują w Drużynowych Rozgrywkach Szachowych Ligi Strefowej Południowo – Wschodniej Juniorów Wielkopolskiego Związku Szachowego. Nekielski Klub intensywnie trenuje od roku.
30 grudnia podczas sesji opłatkowej Rady Miasta i Gminy przedstawiono maskotkę zbliżających się obchodów 600 – lecia tzw. „Neklusia”. W rolę, którego wcielił się Łukasz Spławski.