9 lutego firma „KOS Elektro - System” otrzymała certyfikat ISO 9001:2000. Certyfikat taki posiada również firma „Mediplast”.
1 marca rusza V etap kanalizacji sanitarnej o łącznej długości sieci kanalizacyjnej 2 132 mb oraz 171 przyłączy o długości 2 309 mb.
1 marca w NOK - u odbywa się I Przegląd Muzycznych Talentów.
W końcu marca ksiądz proboszcz Ryszard Goliński otrzymał tytuł kanonika honorowego przy kolegiacie średzkiej. Godność przyznana przez arcybiskupa poznańskiego jest wyrazem uznania zasług w działalności duszpasterskiej.
W kwietniu 2002 roku Senat Akademii Medycznej w Bydgoszczy im. Ludwika Rydgiera nadał tytuł doktora honoris causa profesorowi Tadeuszowi Pisarskiemu.
25 maja odbywa się I Festyn Rodzinny Przedszkola „Miś Uszatek” w Nekli.
Podczas majowego Jarmarku Różności w parku występuje Andrzej Rybiński.
W maju zakończono kolejny etap gazyfikacji Nekli w ulicach Świerczewskiego, Słowackiego, Mickiewicza, Beutlera, Kosińskiego, Konopnickiej, Orzeszkowej, Prusa, Zawodzie, Linkego i Sikorskiego.
Na przełomie maja i czerwca trwa Narodowy Spis Powszechny. Liczba mieszkańców Nekli zwiększyła się o 345 osób od 1988 roku. W Nekli poniżej 18 lat jest 22,9 % mieszkańców. Z pracy we własnym gospodarstwie rolnym dochody czerpie 1,8 % mieszkańców a własną działalność gospodarczą prowadzi 9,4 %. W Nekli znajduje się 807 mieszkań z czego 6 pozostaje bez bieżącej wody a 89,5 % dysponuje ciepłą wodą, 84,6 % centralnym ogrzewaniem. Do sieci gazowej podłączone jest 87 mieszkań choć nieczynnych przyłączy gazowych jest 100 % więcej. Do kanalizacji sanitarnej podłączonych jest 227 mieszkań.
6 czerwca 2002 roku pożegnaliśmy śp. Walentego Odrobnego – wieloletniego członka Rady Sołeckiej w Nekli, przewodniczącego Społecznego Komitetu Gazyfikacji, zasłużonego działacza społecznego, spółdzielczości oraz Ochotniczej Straż Pożarnej w Nekli.
22 czerwca Orkiestra Dęta NOK obchodzi Jubileusz 5 – lecia działalności.
24 czerwca odbył się przetarg nieograniczony na budowę hali widowiskowo – sportowej wraz z łącznikiem przy gimnazjum i Szkole Podstawowej. Przyjęto ofertę firmy „Anioła” z Kostrzyna Wlkp. na kwotę 2 671 432 zł. Taki korzystny wynik przetargu pozwala na skierowanie nadwyżki z obligacji komunalnych w kwocie 600 tys. zł, która pozwoli na ubieganie się dotacji z Funduszu UE SAPARD na dalszą budowę kanalizacji sanitarnej w Nekli.
W sierpniu gości w Nekli kilkunastoosobowa delegacja z Izraela a wśród nich więźniowie obozu pracy przy stacji kolejowej w Nekli który hitlerowcy utworzyli w kwietniu 1942 roku.
W szkole podstawowej we wrześniu rozpoczyna naukę 358 uczniów w tym 45 w klasach pierwszych.
21 września w OSP Nekla odbyło się uroczyste poświęcenie wozu bojowego po przebudowie.
Od 26 października oświetlony został kościół pw. św. Andrzeja Ap. Projekt oświetlenia iluminacyjnego opracowali pracownicy Politechniki Poznańskiej a wykonawcą był Bolesław Wsolak.
27 października po raz pierwszy przeprowadzono bezpośrednie wybory na Burmistrza. Żaden z 6 kandydatów nie uzyskał więcej niż 50 %. Do drugiej tury w dniu 10 listopada przeszli Janusz Balcerzak i Marian Balicki. W wyborach do Rady Miejskiej wybrano 15 radnych. Tym samym 14 listopada przewodniczącym Rady został wybrany Adam Stefaniak zajmując miejsce Romana Kuszaka.
10 listopada w II turze wyborów na burmistrza, burmistrzem elektem zostaje Marian Balicki, który składa ślubowanie i obejmuje obowiązki z dniem 21 listopada 2002 roku. Ustępujący burmistrz Ryszard Kordus przez ponad 21 lat pełnił funkcję naczelnika, wójta i burmistrza gminy. Wiek i stan zdrowia nie pozwalają na pełnienie funkcji burmistrza przez następną kadencję. W grudniu zastępcą burmistrza i jednocześnie sekretarzem gminy zostaje Roman Grychowski były mieszkaniec Targowej Górki.
Zakończono V etap budowy sieci kanalizacyjnej. Do sieci włączonych jest 118 budynków.
8 grudnia w kościele parafialnym w Nekli poświęcono sztandar Nekielskiego Koła Pszczelarzy.
Na koniec 2002 roku Neklę zamieszkiwało 3 214 osób.