Nekla - osp.nekla.eu

historia-2.jpg 0d82f9d66dcc29f26ded7dd92eeab164
Okruchy historii...
2011-06-02 Artur Kaczmarski
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię

Przeglądając domowe zbiory pamiątek rodzinnych z przyjemnością  oglądamy stare fotografie, które włożone zostały przed laty przez naszych przodków do rodzinnego albumu.
Jeśli przedstawiają  wizerunki członków naszej rodziny, reagujemy emocjonalnie. Gdy nie wiemy kto został na nich uwieczniony, nie wzbudzają często  naszego zainteresowania.
Zarówno jedne, jak i drugie są świadkami minionej epoki. Jeśli poświęcimy im odrobinę uwagi, dostarczą nam wielu cennych informacji. Każda fotografia to chwila zatrzymana w kadrze obrazu. Poza wizerunkiem bliskich nam osób poznać możemy obowiązującą w danym okresie modę, a więc sposób ubierania się, fryzury, status społeczny i majątkowy, wygląd miejsca w którym zrobiono zdjęcie. Każda stara fotografia jest świadkiem historii i przekazuje po latach  okoliczności, w których została wykonana. Jest źródłem naszej wiedzy o ludziach i czasach, w których żyli. Fotografie te są okruchami historii. Takimi staną się za kilkadziesiąt lat nasze współczesne fotografie.
Warto z uwagą przejrzeć domowe archiwa i sprawdzić, czy znajdują się w nich obrazy z przeszłości, na podstawie których można będzie odtworzyć historię własnej rodziny, miejscowości, gminy, naszej małej Ojczyzny.
Bardzo ciekawa fotografia odnalazła się w zbiorach Pani Janiny Pawełczyk, z d. Wysockiej, przedstawiająca grupę nekielskich harcerek ze swoimi opiekunkami. Zdjęcie zostało wykonane nad stawem w Nekli, prawdopodobnie w 1933 r. Mamy nadzieję, że wielu mieszkańców rozpozna siebie, swoje mamy, babcie lub prababcie.

 

            Dzisiejszą publikacją chcemy zapoczątkować na łamach "Przeglądu Nekielskiego" nowy cykl pt. " Okruchy historii", w którym znajdą się niepublikowane dotychczas fotografie, przedstawiające ludzi, wydarzenia i miejsca z terenu naszej gminy. Z pewnością, domowe archiwa kryją wiele tajemnic, które mogą okazać się niespodzianką i dopomóc w wyświetleniu i przybliżeniu historii środowiska, w którym żyjemy.
W związku z tym zwracamy się do Mieszkańców z uprzejmą prośbą o udostępnienie do skopiowania ciekawych, starych fotografii. Gwarantujemy zwrot oryginałów. Najciekawsze zostaną opublikowane na łamach "PN" i stronie internetowej http://www.nekla.pl z podaniem źródła ich  pochodzenia.

                                                                                    Jerzy Osypiuk

 

Opis fotografii:
Rząd pierwszy - siedzą na piasku, od lewej: Bronisława Wołkowiecka, Małgorzata Sroczanka, Maria Zgoła.
Rząd drugi - siedzą na barierce, od lewej: Zofia Kapturska, Anna Knasiak, Władysława Gawrońska, Wiktoria Wojtczak, Lidia Loterszmidt (yt), Maria Jaraczewska, Zofia Nowaczyk, Maria Chromińska, m. Świdurska, Janina Olek, m. Kaźmierczak, .Kubiaczyk, NN, NN, Wanda Liersch, Maria Tomaszewska, Janina Wysocka.
Rząd trzeci - stoją od lewej: Zofia Knasiak, Maria Wojciechowska - drużynowa, NN, po prawej stronie zdjęcia: Janina Wojtasiakówna, harcmistrz Halina Wojtasiakówna (zginęła w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck), Leokadia Kubiaczyk.
Rzad czwarty - siedzą na drzewie, od lewej: Wiktoria Skrobiszewska, Magdalena Ciesielczykówna.

P.S. Dziękujemy Pani Janinie Pawełczyk za udostępnienie fotografii. 

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
100 lat_230.jpg 9524420e82a203ce1f371b8c5bab6331