Nekla - osp.nekla.eu

historia-2.jpg 6a1841ca6afec6e8e4229bbd141d26d3
Za to, że byli Polakami. Druga wojna światowa w pamięci mieszkańców gminy Nekla
2016-05-07 Artur Kaczmarski
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię

Niniejsza publikacja jest formą spełnienia obowiązku pamięci o przeszłych pokoleniach oraz troski o losy przyszłych pokoleń. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie tej ksiażki za nieocenioną lekcję życia.

Karol Balicki, Burmistrz Miasta i Gminy Nekla


Wydarzenia z okresu II wojny światowej dotknęły każdą polską rodzinę. Uczy o nich szkoła, piszą historycy, ale ich przełożenie na losy pojedynczych osób wciąż roli wielkie wrażenie. Bardzo dobrze, że prezentowana książka poprzez wspomnienia zwykłych ludzi dokumentuje koleje życia w tych smutnych czasach.

Paweł Anders, regionalista wielkopolski


Wojna to straszny czas, gdy po kilkudziesięciu sekundach spadająca bomba zamienia dom rodzinny, tę ostoję spokoju i bezpieczeństwa, w ruinę. Niszczy i zabija, a tych, którzy przeżyli, zamienia w tułaczy z workami uratowanych, przypadkowych przedmiotów. Od tego momentu zaczyna się czas niewiadomego jutra, codziennej walki o przeżycie, upokorzenia i gehenny wojennych utarczek. To także pamieć o zaznanej pomocy dobrych ludzi - często przypadkowych i wcześniej nieznanych - niezależnie od miejsca...

Witold Przewoźny, Muzeum Narodowe w Poznaniu

Wspomnienia wojenne mieszkańców Nekli i okolic to cenny i wszechstronny obraz losów Polaków z Warthelandu, często uwzględniany opis wyzwolenia, które nie zawsze okazywało się końcem traumatycznych doświadczeń. Był czas, gdy nie wolno było o tym mówić, ani pisać, podobnie jak o deportacjach na wschód, daleko za wschodnią granicę. Jednak na tle dramatu owych lat 1939-1945 było też codzienne życie. Zmartwienia i troski, ale i chwile dające wytchnienie. Wola przetrwania - i Pamięć. Tę książkę powinien przeczytać każdy, komu nieobojętne są losy Polaków z Kraju Warty w okresie okupacji hitlerowskiej. Czytelnik otrzyma obraz tragiczny, ale pełny i wszechstronny. Lektura to wstrząsająca, lecz obowiązkowa.

dr Marek Rezler, historyk, biograf, publicysta

Warto przczytać wspomnienia Polaków z tego okresu. Niech będą one upamiętnieniem wszystkich, którzy żyli w tamtym, szczególnie trudnym, okresie. A jednocześnie niech stanowią przestrogę dla przyszłych pokoleń. Przestrogę, że wojna to najgorsze, co może spotkać naród.

Wojciech Jędraszewski, Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne "Gniazdo"

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
100 lat_230.jpg 84f4cb6669367622bd8c42ba046195de