Nekla - osp.nekla.eu

historia-2.jpg 97bb8b1603d92753848ee3ec85de940f
ROK 2006
2012-03-21 Artur Kaczmarski
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię

01.01.2006 – 50 lat temu Nekla zmieniła granice administracyjne przechodząc z powiatu średzkiego do wrzesińskiego.

W XIV Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Nekli pada kolejny rekord 9 774,49gr.

7 lutego odbywa się spotkanie przedstawicieli gmin Czerniejewa, Kostrzyna, Pobiedzisk i Nekli inaugurujące wspólne działania, których celem jest utworzenie Lokalnej Grupy Działania do pozyskiwania środków Unii Europejskiej na działania typu Leader.

12 lutego druh Czesław Borkowski z 50 letnim stażem w OSP Nekla w tym 37 lat jako naczelnik, odbiera godność Honorowego Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Nekli. Nowym naczelnikiem zostaje Jacek Kaźmierczak a OSP w Nekli prezesuje od wielu lat druhna Ewa Konieczka.

Nowym kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego zostaje Agnieszka Dekert zastępując odchodzącą na emeryturę Genowefę Wiśniewską, która piastowała to stanowisko przez 15 lat oraz jej zastępczynie Ewę Konieczkę, która pracowała w Urzędzie Gminy 38 lat.

W kwietniu wybudowano nową scenę w parku.

28 kwietnia zmarła w wieku 92 lat śp. pani Alfreda Kubera Honorowa Obywatelka Nekli. Zasłużona nekielska położna w latach 1938 – 1980.

3 maja w 215 Rocznicę Ustanowienia Konstytucji 3-ego Maja podczas uroczystości na Rynku w Nekli po raz pierwszy symboliczną wiązankę kwiatów składa delegacja najmłodszych mieszkańców Nekli z Przedszkola „Miś Uszatek”. 

Gimnazjum w Nekli bierze udział w projekcie szkolnym Socrates Comenius pt.: Śladami Kultury”.

W dniach 8 – 15 maja ośmioosobowa grupa przebywa w Izmirze (Turcja) na spotkaniu roboczym.

Nekielskie Stowarzyszenie Edukacyjne wdraża program pt.: „Nekielska Kuźnia Talentów”.

Orkiestra Dęta NOK zdobyła I miejsce na IV Przeglądzie Orkiestr Dętych w Krajence i otrzymuje nominacje na XIX Regionalny Przegląd Orkiestr w Połczynie Zdroju.

6 czerwca dwunastu rowerzystów z Nekielskiego Koła Rowerowego wyruszyło w swój najdłuższy Rajd do Biskupina pokonując 150 km.

W Zespole Szkół w Nekli pożegnano Wandę i Janusza Balcerzaków, którzy swą pracę pedagogiczną w Nekli rozpoczęli w 1978 roku. Żegnamy też księdza wikariusza Dariusza Kaszubę. Na jego miejsce przychodzi ks. wikary Grzegorz Boruszewski.

W czerwcu Nekielski Klub Miłośników Syren i Warszaw organizuje Piknik na Szlaku Piastowskim w którym bierze udział 30 załóg z całej Polski.

W programie nekielskich „Wianków” znalazła się „Biała Sobota” prowadzona przez lekarzy z Szpitala MSWiA w Poznaniu a także pierwsza publiczna zbiórka zuchów i harcerzy Ośrodka Harcerskiego „WATRA” im. Gerarda Linke w Nekli na zakup sprzętu turystycznego dla harcerzy.

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Nekli odebrali w siedzibie „Gazety Wyborczej” w Warszawie nagrodę dla 10 najlepszych „Szkół z Klasą” w Polsce za projekt zajęć rekreacyjnych.

W lipcu gościmy w Nekli grupę młodzieży z Kazachstanu, 25 – osobową drużynę strażaków z powiatu Wolfenbüttel w Niemczech oraz młodzież z zaprzyjaźnionej niemieckiej parafii St. Tönis. Natomiast nekielska młodzież udała się zorganizowaną grupą na XII Przystanek Woodstock.

W październiku rozpoczyna się budowa sieci kanalizacyjno – sanitarnej na Rynku, ulicy Poznańskiej i Wrzesińskiej.

18 października został uruchomiony darmowy bezprzewodowy internet w Nekli. Jego zasięg to 1,5 km od budynku Urzędu na którym zamontowano antenę nadawczą. Dostęp do internetu jest całkowicie bezpłatny.

25 października odbyła się ostatnia Sesja Rady Miejskiej IV Kadencji.

31 października zarejestrowano w Sądzie Rejonowym w Poznaniu Fundacje „U Źródeł Cybiny” w Nekli.

8 listopada powstaje Nekielskie Koło Honorowych Krwiodawców przy Urzędzie MiG Nekla. Prezesem zostaje Krzysztof Jagieła, sekretarzem Przemysław Szalaty, skarbnikiem Sylwia Borecka.

12 listopada odbywają się kolejne wybory do Rady Miejskiej Gminy Nekla, Rady Powiatowej i Sejmiku Województwa. Dokonano również bezpośredniego wyboru Burmistrza, którym zostaje ponownie w pierwszej turze Marian Balicki, którego poparło 1638 wyborców tj. 83,49 % ważnie oddanych głosów. Był on jedynym kandydatem na to stanowisko. Liczba głosów oddanych wyniosła 2 053 tj. 39,63 %. Głosów przeciwnych wyborowi było 324 wyborców.

24 listopada odbyła się I Sesja nowo wybranej Rady V Kadencji. Przewodniczącym zostaje Piotr Michalak a jego zastępcą Krzysztof Jagieła. Ze względu na zbyt dużą liczbę kandydatów do Rady Powiatu tj. 26 nie wybrano żadnego radnego z gminy Nekla.

1 grudnia 150 rocznicę utworzenia obchodzi Agencja Pocztowa w Nekli.

W grudniu podczas zapalenia świateł na choince na Rynku w Nekli przekazano nowy samochód dla naszego Posterunku Policji. Fiata Stilo zakupiono ze środków Komendy Wojewódzkiej Policji, Starostwa Powiatowego i Gminy Nekla. 

Trwa budowa drogi na ul. Beutlera

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
100 lat_230.jpg cd60c7281d4c65c28b1296e36f65edf7