Nekla - osp.nekla.eu

historia-2.jpg f0a8b240aba5c5b7e7d51f1f7ae0d4d8
ROK 2005
2012-03-21 Artur Kaczmarski
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię

Nowy rok mieszkańcy gminy powitali na nekielskim rynku wraz z burmistrzem i smokiem neklusiem. Można było obejrzeć kronikę multimedialną najważniejszych wydarzeń opracowaną przez Elżbietę Narożną.

3 stycznia odbył się przetarg na sprzedaż firmy „Mediplast”. Nie wpłynęła żadna oferta.

W XIII Finale WOŚP zebrano 9 767,68 zł. Nekielski Klub Miłośników Syren i Warszaw ufundował syrenkę z sercem, która została zlicytowana przed CK – Zamek w Poznaniu za cenę 2 000 zł.

W sobotę 22 stycznia w NOK - u odbywa się Bal 600 – lecia pod patronatem Burmistrza. Wśród gości są pary z Czerniejewa, Wrześni, Poznania i Inowrocławia.

W marcu rozpoczynają się prace renowacyjne w nekielskim parku. Istniejący plac zabaw dla dzieci przed pałacem zostaje przeniesiony w inne miejsce co wśród niektórych budzi wiele zastrzeżeń.

Druh Henryk Olek najstarszym strażakiem OSP – Nekla. Na Walnym Zebraniu OSP zostaje odznaczony odznaką 60 lat w służbie.

21 lutego Społeczny Komitet Obchodów 600 – lecia Nekli przedstawia do realizacji program obchodów.

W dniu 24 lutego zmarł śp. Józef Kwiatkowski gminny dyrektor szkół w Nekli w latach 1975 – 1984 a w latach 1984 – 1990 zastępca Inspektora Oświaty. Człowiek zasłużony dla rozwoju oświaty na terenie gminy Nekla.

20 marca w międzynarodowej obsadzie rozegrano I Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza. Profesjonalnie przygotowany gromadzi 61 zawodników.

23 marca odbywa się II przetarg na sprzedaż zakładu „Mediplast”. Nabywcą zostaje Spółka „Stomil” w Środzie Wlkp. Firma zmierza zatrudnić 300 – 350 osób. Jest również zainteresowane ogrzewaniem obiektu hali produkcyjnej gazem ziemnym co stwarza warunki do przyspieszenia robót gazyfikacyjnych w rejonie ulic Powstańców Wlkp., Ogrodowa, Lipowa, Polna. Rozpoczęcie działalności gospodarczej ma nastąpić na przełomie roku 2005/2006.

2 kwietnia po 26 latach pontyfikatu odchodzi od nas Piotr naszych czasów –  Papież Jan Paweł II największy Polak w naszej historii. W naszej parafii odbywa się wiele modlitw, mszy z mnóstwem różańców w intencji Papieża Polaka wielkiego serca.

25 kwietnia z inicjatywy kierownika Przychodni Lekarza Rodzinnego Andrzeja Paciorkowskiego w ramach Obchodów 600 – lecia Nekli rusza „Nekielska Akademia Zdrowia”. Pierwszy wykład nosi tytuł „Depresja”.

W dniu 30 kwietnia przy obiektywach wielu kamer z nekielskiego rynku startuje II Unijny Rajd Syren i Warszaw Nekla – Kopenhaga. W rajdzie uczestniczy 25 załóg.

W maju po raz pierwszy ukwiecono klomb w Nekli. 

18 maja 30 – lecie obchodzi Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło w Nekli.

W Nekli powstaje sekcja wędkarstwa koło nr 135 we Wrześni.

23 maja Koło Pszczelarzy obchodzi Jubileusz 30 – lecia. Inicjatorem założenia był Kazimierz Wydra.

28 maja w kościele parafialnym poświęcono sztandar Ośrodka ZHP „WATRA” im. Gerarda Linke w Nekli.

3 czerwca otwarto nową hurtownię materiałów budowlanych „Cegiełka” przy ul. Wiosny Ludów.

6 i 8 czerwca Telewizja Polska PTV 3 wyemitowała materiał promocyjny z okazji 600 – lecia Nekli.

10 – 12 czerwca Orkiestra Dęta NOK przebywa na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki we Frankfurcie nad Odrą. W festiwalu występuje 40 zespołów z całego świata.

W dniach 12 – 19 czerwca odbywa się parafialna pielgrzymka do Włoch do grobu Ojca Świętego Jana Pawła II oraz do świętego Ojca Pio pod duchową opieką ks. wikariusza Dariusza Kaszuby.

W dniach 23 – 26 czerwca trwają główne obchody Jubileuszu 600 – lecia Nekli. W uroczystościach bierze udział wielu dostojnych gości ks. arcybiskup Henryk Muszyński – metropolita gnieźnieński, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Kazimierz Kościelny, wicewojewoda Jerzy Błoszyk, posłowie: Krystyna Łybacka, Tadeusz Tomaszewski, Bronisław Dankowski, senator Włodzimierz Łęcki, władze powiatu wrzesińskiego i ościennych gmin. Wśród gości obecni byli potomkowie nekielskich osadników mieszkający obecnie w Australii. Dwunastu  z nich przyjechało specjalnie na jubileusz 600 – lecia a wśród nich pastor Colin Huf. Ks. arcybiskup poświęcił siedem krzyży, które stanęły na odrestaurowanych cmentarzach ewangelickich. W uroczystości uczestniczyła kompania honorowa Wojska Polskiego z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Podczas uroczystej Sesji Tytuł Honorowego Obywatela Nekli otrzymują Jan Karlik, Czesław Borkowski i Wiktor Szalaty. Gwiazdą programu artystycznego była Irena Jarocka zamieszkała na stałe w USA. Jej recital cieszył się dużym aplauzem licznie zgromadzonej publiczności. Wśród materiałów promocyjnych pojawiła się monografia autorstwa Sebastiana Mazurkiewicza.„Nekla – Historia Miasta 1405 – 2005” oraz nowa płyta Krzysztofa Kapturskiego z piosenkami o Nekli, okolicznościowe pocztówki z jubileuszowym datownikiem, broszura „Szlakiem osadnictwa olęderskiego” i wiele innych gadżetów. Na budynku urzędu przy salwie armatniej odsłonięto tablicę upamiętniającą 600 – lecie naszego miasta. 

Z zakończeniem roku szkolnego swój status zawodowy zmieniają: Helena Nowak, Krystyna Osypiuk, Jolanta Plutecka i Paweł Ciesielski.

W dniach 10 – 22 sierpnia 6 osobowa grupa młodzieży Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży brała udział w XX Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii. W spotkaniu uczestniczył Papież Benedykt XVI.

20 sierpnia zorganizowano I Turniej Sołecki w Nekli w którym bierze 8 sołectw.

W nocy po dożynkach gminnych tragicznie ginie w nekielskim parku uczeń III klasy gimnazjum. Ciało wyłowiono ze stawu za sceną.

1 września w kościele parafialnym uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą przyjazd  14 Pułku Ułanów Jazłowieckich transportem kolejowym z Lwowa do stacji Nekla 1 września 1939r. W uroczystości bierze udział Kompania Honorowa I Batalionu Kawalerii Pancernej ze Stargardu Szczecińskiego. Inicjatorami tej uroczystości są oficerowie Zarządu Głównego Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu, którzy zadbali aby wszystko odbyło się zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Na IV Międzynarodowych Dniach Muzyki i folkloru w Lesznie Orkiestra Dęta NOK zdobyła Grand Prix w musztrze paradnej.

9 października Koło Pszczelarzy w Nekli reprezentuje Neklę na Targach „Polagra – Farm”.

20 październik Firma „Sitono” Państwa Nowakowskich obchodzi Jubileusz 50 – lecia istnienia.

23 październik w II turze wyborów prezydenckich w Nekli wygrywa Lech Kaczyński.

Dobiega końca budowa ulicy Prusa. Trwają prace porządkowe w parku, dokonano częściowego zasypania stawu za sceną i jego ogrodzenie. Całość obsadzono berberysem i ognikiem co ma spełniać funkcję dekoracyjną i zabezpieczać przed ewentualnymi wypadkami.

10 listopada 2005 roku odprowadziliśmy na miejsce spoczynku śp. Antoniego Kasperkowiaka długoletniego prezesa Ligii Obrony Kraju w Nekli.

19 grudnia Bank Spółdzielczy w Nekli podarował mieszkańcom prezent gwiazdkowy w postaci bankomatu.

28 grudnia odbyła się pierwsza akcja krwiodawstwa zorganizowana przez PCK Klub Honorowych Dawców przy Zakładach Linii Kolejowych w Poznaniu.

W roku 2005 w XI Sportowym Turnieju Miast i Gmin w grupie od 5 – 7 tys. mieszkańców wśród 122 miejscowości Nekla zajmuje I miejsce w województwie i VIII miejsce w kraju. Otrzymaliśmy 15 tys. zł z przeznaczeniem na turnus sportowy dla 30 uczestników oraz statuetkę Prezydenta RP i Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

W tym roku mija 100 rocznica utworzenia Kółka Rolniczego w Nekli.

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
100 lat_230.jpg f11c5feedeefd95c44aed21067dd140d