Nekla - osp.nekla.eu

historia-2.jpg 8bcd3c5ce11f9fc171eb7f5556f6b02d
lata 1948r-1955r
2010-05-07 Administrator
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię

 

29. 09. 1948 r.
Wskutek śmierci Wincentego Kaszyńskiego przewodniczącym GRN wybrano Andrzeja Bandosza, który pełnił tą funkcję do 21.06.1950 r.
1948 r.
Utworzenie chóru przez kierownika szkoły Klemensa Szcze-pańskiego
15. 01. 1949 r.
Założenie biblioteki publicznej w pałacu w Nekli. Założycielką i pierwszą kierowniczką jest Zofia Matuszak.
1949 r.
Elektryfikacja Targowej Górki.
13. 11. 1949 r.
Oddanie do użytku remizy strażackiej w Targowej Górce.
21. 06. 1950 r.
Następuje utworzenie tzw. jednolitego systemu władz terenowych. Polega to na likwidacji funkcji wójta, a organem administracji zostaje przewodniczący rady narodowej. W związku z tą zmianą przewodniczącym GRN wybrany zostaje Franciszek Zmyślony (dotychczasowy wójt) i pełni tę funkcję do 11.04.1951 r.
1950 r.
Elektryfikacja Starczanowa i Zasutowa.
28. 10. 1950 r.
Przeprowadzona rejestracja analfabetów wykazała ich na terenie gminy 114.
11. 04. 1951 r.
Przewodniczącym GRN wybrany zostaje Adam Szczepański (do 16.06.1953).
1951 r.
Elektryfikacja Gierłatowa
15. 12. 1951 r.
Uruchomienie kina w Nekli w sali przy obecnej ul. Wrze-sińskiej.
1951 r.
Początek kolektywizacji wsi - założenie spółdzielni produkcyjnych w Chwałszycach i Opatówku.
15. 01. 1952 r.
Początek działalności Gminnej Kasy Spółdzielczej w Nekli. Pierwszy Zarząd stanowią: Jan Chromiński, Leon Silski i Ignacy Wawrzyniak.
18. 05. 1952 r.
Sekretarzem gminy zostaje Maria Kamieniecka i pełni tę funkcję do 31.12.1972 r.
31. 07. 1952 r.
Przewodniczącym GRN zostaje Stanisław Kubisiak (do 31.12.1972 r.)
1952 r.
Położenie pierwszych chodników w Nekli w Rynku, na ul. Wrzesińskiej i Poznańskiej.
01. 01. 1955 r.
Reorganizacja podziału administracyjnego tj. podział gmin na gromady. Z gminy Nekla wyłączone zostają: gromada Gułtowy obejmująca wsie: Gułtowy, Brzeźno i Drzązgowo, gromada Podstolice obejmująca wsie: Podstolice, Opatów-ko, Zasutowo, Chwałszyce i Gąsiorowo oraz gromada Nekla z wioskami: Nekla, Nekielka, Starczanowo, Stroszki, Kokoszki, Stępocin i Gierłatowo, a także przyłączona wówczas do naszej gminy Barczyzna. Powstaje wówczas także gromada Targowa Górka poprzez wyłączenie jej z gminy Dominowo. Obejmuje ona wsie: Targowa Górka, Mała Górka, Mystki i Racławki. Przewodniczącym GRN w Podstolicach zostaje Franciszek Zmyślony, a w Targowej Górce - Jan Nawrocki
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
100 lat_230.jpg 19b2b7b64497059e9e7b5ab8beb4dcce